کد خبر:102244
پ
رسولی
مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

۵ طرح بزرگ خودکفایی برای تامین کودهای فسفات و پتاس نهایی شد

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از نهایی شدن ۵ طرح بزرگ خودکفایی برای تامین کودهای فسفات و پتاس خبر داد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از نهایی شدن ۵ طرح بزرگ خودکفایی برای تامین کودهای فسفات و پتاس خبر داد.

 

*** ۵ طرح خودکفایی در تامین کودهای فسفات و پتاس

 

به گزارش خبرگزاری روستا، حمید رسولی به مناسبت فرا رسیدن دهه مبارک فجر، درباره تامین و تدارک کودهای فسفات و پتاس مورد نیاز کشور، اظهار کرد:

بخش قابل توجهی از کودهای فسفات و پتاس کشور وارد می‌شود، بنابراین برای تولید داخلی با مشکل عمده مواد اولیه، محدودیت خاک فسفات و پتاس و کارخانجاتی که خاک را متناسب با نیاز کشور تولید کنند روبه‌رو بودیم، بر این اساس در سال جاری ۵ طرح بزرگ خودکفایی برای تامین این کودها نهایی شده است.

 

وی در ادامه افزود:

در چارچوب طرح خودکفایی کودهای کشاورزی، قرارداد توزیع کودهای فسفاته محصول کارخانه ۵۰۰ هزار تنی در دست ساخت با شرکت ملی صنایع مس ایران، قرارداد تولید ۲۰۰ هزار تن کودهای فسفاته با شرکت فسفات کارون، انعقاد توافق با مجموعه خور و بیابانک برای تامین ۱۰۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز کل کارخانجات تولید کود پتاس کشور، با مجموعه معادن طرود سمنان قرارداد تولید کود کلراید پتاسیم با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن و قرارداد توزیع کارخانه در دست احداث تولید سولفات آمونیوم در بندرعباس به ظرفیت ۱۰۰ هزار تن را در دستور کار قرارداده‌ایم.

 

*** خودکفایی در تولید کود پتاس تا ۳ سال آینده

 

رسولی با بیان این که در کود پتاس با توجه به معادن اکتشافی و مطابق برنامه طراحی شده، تا سه سال آینده می‌توانیم به خودکفایی برسیم، تصریح کرد:

عیار خاک فسفات در معادن ایران متفاوت است، بنابراین در معادن آسفوردی و چادرملو هم اکنون کنسانتره فسفات با عیار ۳۰ درصد تولید می‌شود.

در سال جاری با وجود شرایط تحریم و محدودیت‌های ارزی، طبق برنامه ابلاغی شرکت مکلف به تامین ۶۰۰ هزار تن کودهای فسفاته و پتاسه شده است.

 

وی در ادامه افزود:

مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، از خردادماه سال جاری با حکم وزیر جهاد کشاورزی به عنوان مجری طرح خودکفایی کودهای کشاورزی نیز فعالیت می‌کند.

 

رسولی با بیان اینکه معادن اکتشاف شده متعددی در خصوص مواد اولیه مورد نیاز تولید این دو نوع کود وجود دارد، اظهار داشت:

میزان خاک فسفات استحصالی در کشور هم اکنون در حدود ۱۵۰ هزار تن است و طبق برنامه میزان کسری از محل واردات تامین می‌شود.

 

*** تامین کودهای فسفات و پتاس

 

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با بیان این که در سال جاری برای تامین کودهای فسفات و پتاس که بخش عمده آن وارداتی است، اقداماتی در راستای خودکفایی انجام شد، گفت:

از آنجایی که با کمبود خاک فسفات و پتاس روبرو هستیم به ‌ناچار بخش عمده نیاز این دو دسته کود از واردات تامین می‌شود.

اکنون بخش عمده خاک پتاس مورد نیاز کشور از کشورهای بلاروس، روسیه و ازبکستان تامین و وارد کشور می‌شود.

در حوزه فسفات ۲ معدن چادرملو و آسفوردی در مجموع نزدیک به ۱۵۰ هزار تن خاک فسفاتی را به کارخانجات تحویل می‌دهد، در حوزه کود پتاسه معدن خور و بیابانک سال‌های سال با کمترین ظرفیت کار می‌کرد و بلا استفاده مانده بود و اکنون برای استفاده از این ظرفیت‌ها وارد عمل شده‌ایم.

 

وی در ادامه افزود:

طی مذاکراتی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت، مقرر شد در سال جاری ظرفیت تامین خاک پتاس از معدن مذکور افزایش یابد، به‌ طوری که در سال ۹۹ ظرفیت معدن خور و بیابانک به ۳۰ هزار تن رسید که برای سال نخست فعالیت، عدد قابل توجهی است.

با وجود بالا بردن ظرفیت استحصال این معادن، همچنان با کمبود خاک فسفات روبرو هستیم، بر همین اساس تاکنون ۱۰۰ هزار تن خاک فسفات وارد کشور شده است.

همچنین همه تولیدکننگان کودهای فسفات کشور را به شرکت خدمات حمایتی دعوت کردیم و با همه کارخانجات طبق ظرفیتی که داشتند قرارداد منعقد کردیم و خاک وارداتی را برای تولید کود فسفاته در اختیارشان قرار دادیم.

 

*** انعقاد قرارداد تولید ۲۰۰ هزار تن کود فسفات

 

رسولی با بیان اینکه بومی‌سازی تولید کودهای فسفات و پتاس در داخل کشور پیگیری می‌شود، گفت:

مجموع قراردادهایی که اکنون با تولیدکنندگان داخلی داریم نزدیک به ۲۰۰ هزار تن است، در حالی که این عدد در سال گذشته ۲۰ هزار تن بود، بنابراین ۱۰ برابر تولید کودهای فسفاته در سال ۹۸، قرارداد تولید کود فسفات منعقد شده است.

 

وی در ادامه افزود:

دغدغه اصلی ما کمبود خاک فسفات بود که توانستیم تاکنون ۱۰۰ هزار تن را وارد کشور کنیم، قرارداد ما با فروشنده خاک فسفات به صورت بلندمدت و برای مقادیر قابل توجهی است.

 

رسولی با بیان اینکه تاکنون با ۱۴ کارخانه تولیدکننده کود فسفات مذاکره کرده و قرارداد بسته‌ایم، گفت:

خاک از بندر امام خمینی‌(ره) و بندرعباس به کارخانجات تولید کودهای فسفاته منتقل می‌شود.

 

*** افتتاح کارخانه تولید فسفات در بوشهر در ایام دهه فجر

 

وی درباره افتتاح کارخانه تولید کود فسفات، بیان کرد:

قرار است در ایام مبارک دهه فجر کارخانه تولید کود فسفات از محل خاک‌های فسفات وارداتی با حضور وزیر جهاد کشاورزی در بوشهر افتتاح شود که از محل قرارداد مذکور با کمک شرکت‌های اقماری آن در سال نخست، ۱۰۰ هزار تن کود فسفات در استان بوشهر تولید و تحویل خواهد شد.

 

*** شناسایی معدن طرود سمنان

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در پایان پیرامون تامین خاک پتاس، اظهار داشت:

اکنون برای تامین خاک پتاس، به‌ جز معادن خور و بیابانک، معدن طرود در سمنان شناسایی شده است و اگر این معادن با ظرفیت کامل به تولید برسند نیازی به واردات خاک پتاس از خارج کشور نخواهیم داشت.

نیاز کشور به کود پتاسه سالیانه دست‌کم ۴۰۰ هزار تن است.

ظرفیت تولید معادن خور و بیابانک در سال جاری به ۳۰ هزار تن رسید که سال ۱۴۰۰ طبق برنامه باید به حدود ۱۰۰ هزار تن افزایش یابد.

این ظرفیت در سال ۱۴۰۱ به ۲۰۰ هزار تن افزایش خواهد یافت که بدین ترتیب بخش اعظم خاک پتاس کشور از این محل تامین شده و بقیه از محل معادن طرود سمنان تامین خواهد شد.

اکنون عملیات اکتشاف در معادن طرود سمنان در حال انجام است و طبق مذاکرات با بهره‌بردار معادن مذکور، تا سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری عملیاتی خواهد رسید.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید