کد خبر:105161
پ
لبنیات
عضو هیئت مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی پاسخ داد

علت تفاوت نرخ یک محصول در کارخانجات مختلف چیست؟/ کاهش ۳۰ درصدی مصرف لبنیات در خرداد ماه

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ضمن تشریح علت متفاوت بودن نرخ یک محصول در کارخانجات مختلف از کاهش ۳۰ درصدی مصرف لبنیات در خرداد ماه سال جاری خبر داد.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ضمن تشریح علت متفاوت بودن نرخ یک محصول در کارخانجات مختلف از کاهش ۳۰ درصدی مصرف لبنیات در خرداد ماه سال جاری خبر داد.

 

***کاهش ۳۰ درصدی مصرف لبنیات در خرداد ماه
 

به گزارش روستا، محمد فربد با اشاره به افزایش ۸۷٫۵ درصدی محصولات لبنی، بیان کرد:

قیمت شیر خام درب دامداری‌ها از کیلویی ۶ هزار و ۴۰۰ تومان به کیلویی ۱۲ هزار تومان ارتقا پیدا کرد.

نمی‌توان یک هفته بعد از اجرای طرح اصلاح نظام یارانه‌ای بازار مصرف را تحلیل کرد، شواهد بازار حاکی از این مهم است که مصرف‌کنندگان بخشی از کالاهای مصرفی خود را با نرخ‌های گذشته خریداری کرده‌اند از این‌رو میزان خرید کاهش پیدا کرد.

باید منتظر بمانیم و ببینیم که بازار به کدام سمت هدایت می‌شود اما به صورت ضمنی می‌توان گفت که در خرداد مصرف لبنیات ۳۰ درصدی کاهش فروش را تجربه خواهیم کرد.

 

*** آیا یارانه‌ها می‌توانند توان مصرف‌کنندگان برای خرید محصولات لبنی را پوشش دهند؟
 

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی در خصوص اینکه آیا یارانه‌ها می‌توانند توان مصرف‌کنندگان برای خرید محصولات لبنی را پوشش دهند، اظهار کرد:

جهت مصرف این یارانه‌ شفاف نیست عددی که به حساب خانوارها واریز می‌شود می‌توان برای خرید هر محصول و کالایی هزینه شود بنابراین این شیوه پرداخت یارانه خالی از اشکال نیست.

اگر کالابرگ الکترونیکی مشروط به خرید کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی از آنها حذف شده بشود می‌تواند سرانه مصرف را تاحدودی حفظ کرد.

 

*** تورم دو نرخی عامل افزایش قیمت‌ها
 

وی با بیان اینکه تا زمانی‌که تورم در کشور تک رقمی نشود روند افزایش نرخ‌ها ادامه دارد، خاطر نشان کرد:

اگر بنا باشد تورم دو رقمی همچنان ادامه داشته باشد قیمت‌ها متناسب با نرخ تورم همچنان افزایشی می‌شوند از این‌رو امیدواریم که دولت تورم را کنترل کند.

دولت برای مهار تورم باید روابط سیاسی و اقتصادی خود را در دنیا بهبود بخشد.

 

*** صادرات ۱۰ درصدی لبنیات
 

فربد با اشاره به کاهشی شدن روند صادرات محصولات لبنی، تصریح کرد:

حدود ۱۰ درصد از تولید داخلی صادر می‌شود.

صادرات محصولات لبنی ما محدود به کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان است و از آنجایی‌که این محصولات حدود ۲ برابر افزایش نرخ را تجربه کردند تردید نداشته باشید که این کشورها برای خرید لبنیات با نرخ جدید مقاومت خواهند کرد؛ به عنوان مثال شیر خشک کیلویی ۷۰ هزار تومان در حال حاضر به کیلویی بالای ۱۰۰ هزار تومان رسیده است از این‌رو تا مدتی صادرات با مشکلات جدی مواجه شد مگر اینکه دولت در این زمینه ورود کند و مشوق‌های صادراتی برای کاهش آسیب‌های این صنعت در نظر بگیرد.‌

 

*** علت کاهش رقابت‌پذیری صنعت لبنیات در بازار جهانی چیست؟
 

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی با بیان اینکه صنعت لبنیات در ایران مزیت نسبی ندارد، افزود:

ایران یکی از کشورهای واردکننده علوفه محسوب می‌شود پس وقتی علوفه وارد و در اختیار دامداران قرار می‌دهیم به این معناست که هزینه‌ تولید در کشور بالاست و وقتی قیمت بالا برود توان رقابت ما در بازارهای جهانی کاهش پیدا می‌کند.

شیر نایلونی هزینه زیادی برای بسته‌بندی آن صرف نمی‌شود از این‌رو نرخ آن ۱۵ هزار تومان است.

پنیر uf با وزن ۴۰۰ گرم ۳۷ هزار تومان است و قیمت انواع این پنیرها از ۴۲ هزار تومان تجاوز نخواهد کرد.

 

*** رتبه‌بندی نرخ انواع شیر
 

وی با ارائه رتبه‌بندی نرخ انواع شیرهای موجود دربازار، اظهار کرد:

شیر پاستوریزه کمترین نرخ، شیر استرلیزه بیشترین نرخ را دارد و نرخ شیر ESL مابین این دو نرخ است؛ بنابراین مصرف‌کنندگان بنا به توانایی مالی حق انتخاب دارند و می‌توانند شیر مورد نظر را خریداری کنند.

قیمت یک لیتر شیر استریل پرچرب ۳۰ هزار تومان و شیر استریل کم چرب ۲۸ هزار تومان است؛ البته نرخ این محصولات ممکن است در برخی شرکت‌ها ۵ درصد بیشتر یا پایین‌تر باشد.

 

*** علت تفاوت نرخ یک محصول در کارخانجات مختلف چیست؟
 

فربد پیرامون متغییر بودن نرخ یک محصول در کارخانجات تولیدی متفاوت، تشریح کرد:

سطح تولید و تکنولوژی در کارخانجات لبنی متفاوت و متغییر است پس بنا به سطوح بهره‌گیری از این فاکتورها در حد ۵ درصد شرکت‌ها محصولات را با نرخ بالاتر یا پایین‌تر تولید و عرضه می‌کنند.

 

*** واردات صفر درصدی کره در سال جاری
 

به گزارش روستا، عضو هیئت مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی در پایان احتمال واردات کره در سال جاری را صفر درصد دانست و افزود:

چربی به میزان کافی در کشور وجود دارد و با توجه به شرایط پیش آمده مقادیری از تولید جذب نمی‌شود و تولیدکنندگان مجبور به تولید شیرخشک و خامه بیشتری هستند این سخن به این معناست که خامه استحصالی درنهایت تبدیل به کره خواهد شد از این نظر واردات کره در سال جاری یا انجام نخواهد شد و اگر صورت بگیرد بسیار ناچیز خواهد بود؛ سال گذشته یک کارخانه اقدام به وارادت کره کرد.

ایلنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید