کد خبر:103844
پ
اعلایی مقدم
رئیس سازمان عشایر:

ظرفیت تولید ۸۵ درصد از گوشت قرمز مورد نیاز کشور توسط عشایر و روستائیان

رئیس سازمان عشایر از ظرفیت تولید ۸۵ درصد از گوشت قرمز مورد نیاز کشور توسط عشایر و روستائیان خبر داد.

رئیس سازمان عشایر از ظرفیت تولید ۸۵ درصد از گوشت قرمز مورد نیاز کشور توسط عشایر و روستائیان خبر داد.

 

*** کمک ویژه عشایر به امنیت غذایی کشور

 

به گزارش روستا، شاپور علائی مقدم در نشست خبری به مناسبت روز روستا و عشایر، اظهار داشت:

عشایر با جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری و با دارا بودن ۸۴ میلیون هکتار مراتع کشور به امنیت غذایی کشور کمک شایانی می‌کنند.
۱۵ مهرماه با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و برای ارج نهادن به عشایر و روستاییان روز ملی روستا و عشایر ثبت شده است.
کشور ما به سه گروه اجتماعی شهری، روستایی و عشایری تقسیم شده که عشایر در این بین نقش بسزایی در تولید دارند و کانون‌های تولید و خاکریز‌های رفع تحریم‌ها هستند.
امروز عشایر به واسطه نقش مهمی که در امنیت غذایی دارند به امنیت ملی هم کمک می‌کنند.
عشایر با تولید محصولاتی مثل گوشت قرمز، تخم مرغ، مرغ، فرآورده‌های لبنی و گوشتی در مجموع ۸۵۹ هزار تن تولیدات دارند.
 
رئیس سازمان عشایری کشور در ادامه افزود:
یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت عشایری وجود دارد که میانگین هر فرد عشایر برای ۲۰ نفر ایرانی گوشت قرمز تولید می‌کند.
عشایر روستاییان در مرز‌ها حضور و نقش پررنگی دارند و حدود ۴۵ درصد صادرات و ۳۵ درصد صنایع دستی دارا هستند.
در بیانیه گام دوم انقلاب تاکید بر رشد توسعه روستا‌ها شده و در اصل ۳ و ۴۳ قانون اساسی هم به حمایت از روستائیان و عشایر اشاره شده، اما متاسفانه سهم روستائیان و عشایر از اعتبارات خیلی کم است.
 
 

*** رشد جمعیت در عشایر

 
 
رئیس سازمان عشایری کشور در ادامه بیان داشت:
وزیر جهاد کشاورزی برنامه جهادی خوبی را به دستور رئیس جمهور برای کمک به جمعیت عشایر و روستاییان در دست اقدام دارند.
از سال ۴۵ تا ۶۵ در جامعه روستایی و عشایری رشد جمعیت را شاهد بوده ایم، اما از سال ۶۵ تا ۹۵ نه تنها رشد نداشته ایم بلکه آمار‌ها منفی بوده است.
امسال در روز ملی روستا و عشایر حدود ۵۰۰ میلیارد تومان طرح افتتاح می‌شود که این طرح‌ها از اشتغال، زیرساخت بخش روستا و عشایر و ارتقاء سطح برخورداری از آب سالم است که از این بین ۳۰۰ میلیارد تومان برای طرح‌های آب رسیانی اعتبار تخصیص داده شده است.
 
 

*** بهداشت و درمان عشایر

 
 
رئیس سازمان عشایری کشور در خصوص بهداشت و درمان عشایر نیز، اظهار داشت:
​ حدود ۶۰۰ خانه بهداشت سیار برای عشایر تعیین شده که خود فرزندان عشایر، بهورزان این خانه‌ها برای بهره برداری از آن‌ها هستند.
۲۰ هزار پنل خورشیدی با هزینه ۲۰۰ میلیارد تومانی به بهره برداری رسیده و ۱۰۰ هزار سرپرست خانوار عشایر امسال بیمه رایگان می‌شوند.
مدارس عشایر و تحصیل آن‌ها هم در دستور کار ویژه است و طبق تفاهم نامه‌ای که با سازمان نوسازی مدارس کشور امضا شده ۵۰۰ میلیارد تومان برای تعمیر و تجهیز مدارس عشایر اختصاص داده شده است.
۲۰۰ هزار دانش آموز در خانواده‌های عشایری وجود دارند که ۶ هزار معلم و ۱۶ هزار کلاس درس آن‌ها را پشتیبانی می‌کنند.
 
علائی مقدم در خصوص واکسیناسیون عشایر، افزود:
با همت وزارت بهداشت ۶۳ درصد عشایر دز اول واکسن و ۴۴ درصد هم دز دوم را دریافت کرده اند.
 
 

*** وجود ۶۶ هزار کیلومتر راه عشایری

 
 
وی در ادامه گفت:
۶۶ هزار کیلومتر راه عشایری وجود دارد که تعمیر و نگهداری این راه‌ها با بودجه و اعتبارات استانی انجام می‌شود که انتظار می‌رود مجلس شورای اسلامی در اختصاص دادن بودجه بیشتر همکاری‌های لازم را داشته باشد.
حدود ۵۰ سال است که کشور با خشکسالی روبرو است و عشایر هم در این بین آسیب‌های جدی دیده اند چرا که برای تولید نیاز اول آن‌ها مرتع است.
 
علائی مقدم در ادامه افزود:
۸ و نیم میلیون تن در سال عشایر به علوفه نیاز دارند که از این بین هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تن را از مراتع طبیعی تامین می‌شود که برای تامین الباقی آن، با مشکل روبرو هستند.
نخستین اقدام ما برای کمک به عشایر خرید دام آن‌ها به صورت تضمینی است و دومین اقدامی که صورت گرفت در خصوص تسهیلات تولیدی بود که قرار بر این شد تا وام آن‌ها یک سال دیگر تمدید شود.
وزارت جهاد کشاورزی در واردات نهاده‌های دامی تا این لحظه ۳۰۰ هزار تن نهاده را بین عشایر توزیع کرده و تا آبان ماه صد هزار تن دیگر نهاده دامی در اختیار عشایر قرار خواهد گرفت.
در خصوص خرید دام مازاد عشایر با مشارکت شرکت پشتیبانی امور دام بابت هر کیلو دامی که عشایر تحویل می‌دهند باید سه کیلو نهاده دولتی در سیستم بارگذاری شود که متاسفانه با عدم وجود اعتبار کافی این روند کند شده است.
تا امروز ۸ هزار و ۵۰۰ هزار راس دام از عشایر و روستاییان خریداری شده که میانگین هر کیلو ۴۵ هزار تومان است.
 
رئیس سازمان عشایری کشور افزود:
استان‌های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی، فارس، سمنان، ایلام، گلستان و اصفهان درگیر خشکسالی هستند و ما باید برای کمک به آن‌ها خرید دام را تا ۳۰۰ هزار راس ادامه دهیم.
 
 

*** صادرات دام

 
 
وی در خصوص صادرات دام عشایر، گفت:
عشایر سالی ۱۰ میلیون راس دام پرواری تولید می‌کنند که در حال برنامه ریزی هستیم تا بتوانیم یک میلیون راس دام را به صورت مدیریت شده و با قیمت واقعی برای ارز آوری صادر کنیم و صادرات دام عشایر هفته گذشته مصوب شده است.
 
علایی مقدم در خصوص قیمت واقعی گوشت قرمز، بیان داشت:
این روز‌ها که دانشگاه ها، مراسم‌های عزا و عروسی تعطیل هستند، بیماری کرونا سرانه مصرف گوشت را پایین آورده ما مازاد تولید گوشت قرمز داریم و هر کیلو گوشت قرمز باید به طور میانگین کیلویی ۱۰۵ هزار تومان فروخته شود.
ما شاهد آن هستیم که با عدم نظارت‌های کافی دستگاه‌های نظارتی گوشت قرمز امروز به کیلویی ۱۷۰ هزار تومان رسیده و از تعزیرات، بازرسی و اصناف خواهشمندیم تا باجدیت اقدام کنند تا این فاصله قیمت‌ها کم شود.
 
به گزارش روستا، رئیس سازمان عشایری کشور در پایان در خصوص برنامه‌های روز عشایر و روستا، اظهار داشت:
طبق برنامه در ۳۰ استان کشور روز ملی روستا و عشایر برگزار می‌شود که در این بین افتتاح پروژه‌های تولیدی، آبرسانی، دیدار با خانواده شهدا، اعلام دستاورد‌های جامعه روستایی، برگزاری شورای عالی عشایری، بازدید از مناطق روستایی و عشایری با حضور وزیر جهاد کشاورزی در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام///

منبع
روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 2 =

کلید مقابل را فعال کنید