کد خبر:103743
پ
جو
معاون موسسه تحقیقاتی ثبت و گواهی بذر و نهال:

تحقق ۷۰ درصدی برنامه تولید بذر گندم

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال از تحقق ۷۰ درصدی برنامه تولید بذر گندم خبر داد.

معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال از تحقق ۷۰ درصدی برنامه تولید بذر گندم خبر داد.

*** تحقق ۷۰ درصدی برنامه تولید بذر گندم

به گزارش روستا،  صمد مبصّر با بیان این مطلب گفت:

با توجه به خشکسالی و کاهش بارندگی در سال جاری که در مقایسه با ۳۰ گذشته بی سابقه بوده است، تحقق ۷۰ درصدی تولید بذر گندم، عملکرد قابل قبولی را برای شرکت‌های تولیدکننده بذر گندم رقم زده است.

از ۳۹۱ هزار تن بذر خام گندم خریداری شده پیمانکاران، ۲۶۴ هزار و ۲۶ تن بذر ارقام آبی و ۱۰۱ هزار و ۳۷۵ تن ارقام دیم در طبقات مختلف می‌باشد.

 
وی درصد تحقق برنامه در ارقام آبی را نزدیک به ۷۹ درصد و در ارقام دیم ۵۴ درصد عنوان کرد.
 
مبصّر در ادامه اضافه کرد:
با توجه به ماهیت تولید، تامین بذر ارقام دیم بیشتر تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته است.
 
 

*** جزییات تحقق برنامه خرید بذر گندم

 
 
وی درباره جزییات تحقق برنامه خرید بذر گندم آبی و دیم در استان‌ها توضیح داد:
کرمانشاه با تحقق ۱۱۰ درصد برنامه و تولید ۳۸ هزار و ۸۵۹ تن بذر، البرز با ۱۰۸ درصد تحقق برنامه و تولید ۲۷۱۷ تن بذر، فارس با ۸۷ درصد تحقق برنامه و تولید ۴۷ هزار و ۴۰۲ تن بذر گندم، استان‌های موفق در تامین بذر گندم سال زراعی جاری بودند.
 
معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، میزان تحقق برنامه خرید بذر گندم در استان‌های بوشهر را ۸۵ درصد معادل ۱۱ هزار و ۳۴ تن، تهران ۸۲ درصد معادل ۴۷۹۵ تن و مازندران را ۸۰ درصد معادل ۴۲۸۷ تن اعلام کرد.
 
وی همچنین به استان‌هایی که به دلیل خشکسالی کمتر از ۴۰ درصد برنامه خرید بذر گندم در آن‌ها محقق شده اشاره کرد و اظهار داشت:
در استان‌های اصفهان ۴۰ درصد، چهار محال و بختیاری ۳۹ درصد، خراسان جنوبی ۳۶ درصد، سیستان و بلوچستان ۳۴ درصد، مرکزی ۲۹ درصد و خراسان شمالی ۲۹ درصد برنامه خرید بذر گندم محقق شده است.
با توجه به پیش بینی شرایط ویژه آب و هوایی از آغازین روز‌های سال ۱۴۰۰ توسط این موسسه و معاونت امور زراعت وزارتخانه، تصمیمات و اقداماتی صورت گرفت تا تولید و تامین بذر گندم برای کشت پاییزه در سال زراعی آینده با آسیب پذیری کمتری همراه باشد.
بر اساس این تصمیمات، شرکت‌های تولیدکننده بذر گندم موظف شدند با اتخاذ تمهیدات فنی، تمامی بذر‌های تولید شده پیمانکاران را خریداری کنند.
برای آن که تامین و کیفیت بذر، آسیب کمتری ببیند، قرار شد بذر‌های گندم در فرآیند بوجاری با دقت بیشتری اصلاح شود و تا ۱۵ درصد میزان افت بذر در بوجاری را وزارت جهاد کشاورزی در هزینه‌های تبعی تولید بذر شرکت‌ها منظور کند.
 
 

*** علت اتخاذ تصمیم

 
 
مبصّر درباره علت اتخاذ این تصمیم اظهار داشت:
با افزایش قیمت گندم، بخشی از بذر گندم به ویژه ارقام آبی توسط کارخانجات آرد و ماکارونی با قیمت بالاتر از قیمت خرید تضمینی از پیمانکاران خریداری و از دسترس شرکت‌های تولیدکننده بذر خارج می‌شود.
 
وی یکی از دلایل فروش بخشی از بذر گندم پیمانکاران به کارخانجات آرد و ماکارونی را پرداخت نکردن به موقع تسهیلات بانکی به شرکت‌های تولیدکننده بذر گندم برای تامین نقدینگی و خرید دانست و گفت:
اگر تسهیلات خرید بذر از سوی بانک‌ها به موقع فراهم می‌شد، احتمالاً خرید بذر گندم ارقام آبی توسط شرکت‌های تولید کننده بذر از ۷۹ به ۸۵ تا ۹۰ درصد هم می‌رسید.
متاسفانه شرکت‌های تولیدکننده بذر در مورد دریافت تسهیلات بانکی خرید بذرشان از کشاورزان چند سالی است که با مشکل روبرو هستند و این مشکل تاکنون ادامه داشته است.
 
 

*** تامین نقدینگی خرید بذر

 
 
به گزارش روستا، معاون موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در پایان، اذعان داشت:
برای تامین نقدینگی خرید بذر مورد نیاز شرکت‌ها از پیمانکاران و مطابق برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی، به حدود ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی نیاز است و تا به امروز که برنامه تولید بذر گندم تقریباً به پایان رسیده است، تنها بخشی از این تسهیلات در اختیار شرکت‌ها قرار گرفته است.

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید