کد خبر:102853
پ
سازمان مرکزی تعاونی روستایی
خبرگزاری روستا گزارش می‌دهد:

سازمان مرکزی تعاونی روستایی به بخش غیردولتی واگذار می‌شود

به پیشنهاد وزارت اقتصاد و دارایی و تصویب هیات دولت، طی سه ماه آینده، سازمان مرکزی تعاونی روستایی به بخش غیردولتی واگذار می‌شود.

به پیشنهاد وزارت اقتصاد و دارایی و تصویب هیات دولت، طی سه ماه آینده، سازمان مرکزی تعاونی روستایی به بخش غیردولتی واگذار می‌شود.

 

*** واگذاری سازمان مرکزی تعاونی روستایی به بخش غیردولتی 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، شش روز پیش (اول اردیبهشت ۱۴۰۰)، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با امضای مصوبه هیات وزیران در یک بیانیه رسمی، وزارت جهادکشاورزی را مکلف کرده تا با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور، ظرف مدت سه ماه (تا اول مرداد ۱۴۰۰) پیشنهاد لازم را در خصوص شناسایی و واگذاری تصدی‌گری سازمان مرکزی تعاون روستایی به بخش‌های غیردولتی مانند: اتحادیه‌ها و تعاونی‌های بخش کشاورزی و واگذاری وظایف حاکمیتی (پوسته سازمان) به وزارت جهادکشاورزی، در چارچوب ماده ۱۱۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، تنظیم و به شورای عالی اداری ارائه نماید.

سازمان مرکزی تعاونی روستایی به موجب قانون در سال ۱۳۵۰ تاسیس شد و جهانگیری با مصوبه هیأت وزیران نمی تواند فراقانونی عمل کند، مگر اینکه مجلس چراغ سبزی به دولت نشان داده باشد.

در حال حاضر ۲۲/۸ درصد سهام سازمان مرکزی به اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاون روستایی تعلق دارد (۷۷/۲ درصد سهام امکان واگذاری دارد) و قاعدتا امکانات قابل واگذاری از جمله انبارها و سوله‌ها، سالن‌ها، دفاتر اداری، اراضی، غرف و میادین، امتیازات و سرقفلی‌ها، ماشین‌آلات، تجهیزات و… به تناسب زمینه فعالیت هر یک از شرکت‌های تعاونی، باید به آنها ارائه شود و مبلغ حاصل از فروش سازمان به خزانه دولت واریز ‌گردد.

البته در این میان مهم نحوه قیمت‌گذاری است و این سئوال مطرح است که واگذاری‌ها به طور کارشناسی و دفتری و به صورت اقساط ارائه خواهد شد یا قیمت روز؟! و مهم‌تر این‌که در آخرین ماه‌های دولت دوازدهم، چنین مصوبه‌ای قابل اجرا خواهد بود یا خیر؟!

از دیگر سو در صورت تصویب سازمان توسعه تجارت کشاورزی در مجلس، نقطه‌ای بر پایان کار سازمان مرکزی تعاونی روستایی در کسوت سابق گذاشته خواهد شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 10 =

کلید مقابل را فعال کنید