کد خبر:102465
پ
میوه شب عید
عضو هیئت مدیره اتحادیه باغداران کشور:

سود ۲۰۰ درصدی میوه در جیب دلالان و واسطه‌ها/ ۷۰ درصد میوه‌های پاییزه در انبار مانده و مردم قدرت خرید ندارند

عضو هیئت مدیره اتحادیه باغداران کشور با انتقاد از سیستم عرضه میوه در کشور و نبود نظارت در این بخش از سود ۲۰۰ درصدی دلالان و واسطه‌ها با وجود شرایط حاکم خبر داد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه باغداران کشور با انتقاد از سیستم عرضه میوه در کشور و نبود نظارت در این بخش از سود ۲۰۰ درصدی دلالان و واسطه‌ها با وجود شرایط حاکم خبر داد.

 

*** سود ۲۰۰ درصدی میوه در جیب دلالان و واسطه‌ها

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مجتبی شادلو با بیان اینکه فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب درباره قیمت بالای میوه با وجود تولید فراوان و عدم بهره‌مندی باغداران از تولید خود نشان از اطلاعات مناسب ایشان از بطن جامعه و تولیدکنندگان است، اظهار داشت:

تولیدکنندگان بخش کشاورزی سرانجام روشنی در کشور ندارند و مشخص نیست بعد از تولید می‌توانند محصولات خود را در بازار به فروش برسانند یا خیر.

بعد از هدفمندی یارانه ها، بخشی از یارنه‌های بخش کشاورزی حذف و در سال جاری نیز قیمت کودهای شیمیایی آزاد شد و دیگر حمایت خاصی از تولیدکننده وجود ندارد در حالی که مسئولان همیشه حرف از حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی می‌زنند.

قیمت کود در سال جاری ۵ برابر شد و قیمت تراکتور از ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان سال گذشته به ۵۰۰ میلیون تومان رسید. قیمت وسایل جمع آوری میوه نیز در سال جاری افزایش قابل توجهی یافته است به طوری که قیمت پوشال و کاغذ ۲ تا ۴ برابر شده است که همه این موارد بر قیمت تمام شده باغداران تاثیر می گذارد و باعث می شود که تولیدات این بخش زیان ده شود.

در حالی سود فروش م‍یوه نهایت باید ۳۰ درصد باشد که واسطه ها و و دلالان از مرحله خرید میوه از باغدار تا زمانی که دست مصرف کننده برسد، تا ۲۰۰ درصد سود می کنند و علت آن هم معاملات مکرر م‍یوه بین واسطه‌ها است.

 

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی نیازمند حمایت ویژه است، گفت:

این بخش امنیت غذایی کشور را تامین می‌کند و ضامن استقلال و آزادی کشور است و از وابستگی به دیگر کشورها جلوگیری می‌کند.

 

*** تفاوت عمده فروشی تا خرده فرشی میوه ۲ تا ۳ برابر است

 

عضو هیئت مدیره اتحادیه باغداران کشور با انتقاد از سیستم عرضه میوه در کشور و نبودن نظارت لازم در این بخش، بیان کرد:

بر اساس قوانین صنفی، خرده فروشان سطح شهرها باید حداکثر ۳۰ درصد سود خرده فروشی دریافت کنند اما در حال حاضر شاهد تفاوت ۲ تا ۳ برای قیمت می‍وه از عمده فروشی میدان مرکزی تا خرده فروشی های سطح شهر هستیم.

خرده فروشی‌ها می‌گویند کرونا باعث کاهش مصرف میوه شده است و فروش با ۳۰ درصد سود کفاف دخل و خرج آنها را نمی‌دهد؛ باید میزان سود خرده فروشی را اصلاح کرد نه اینکه باعث قیمت‌گذاری سرخود میوه در مغازه‌ها شوند.

 

وی با بیان اینکه نظارتی بر قیمت فروش می‍وه در خرده فروشی‌ها وجود ندارد، ادامه داد:

در صورتی که م‍یوه فروشان با رعایت حال مردم، قیمت‌های متعادلی در نظر گیرند با افزایش فروش و ایجاد گردش مالی سود آنها نیز تامین خواهد شد.

گردش چندین باره میوه از تولیدکننده تا مصرف‌کننده خیانت به تولیدکننده و مصرف‌کننده است.

میوه‌های تولیدی بعد از تولید به میادین عمده فروشی میوه و بعد از آن باید مستقیم به خرده فروشی‌ها بروند و هرگونه خرید و فروش خارج از این چرخه صرفا سودجویی است.

 

*** ۷۰ درصد میوه‌های پاییزه در انبار مانده و مردم قدرت خرید ندارند

 

به گزارش خبرگزاری روستا، عضو هیئت مدیره اتحادیه باغداران کشور در پایان در واکنش به اینکه صادرات میوه باعث افزایش قیمت آن شده است، اظهار کرد:

حجم زیادی از می‍وه‌های باغداران در انبار مانده است، تا این موقع سال به طور معمول باید ۷۰ درصد میوه های پاییزه در بازار به فروش می‌رسید اما در سال جاری به دلیل اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته است تنها ۳۰ درصد از تولیدات در بازار فروش رفته و ۷۰ درصد آن در سردخانه‌ها است در صورت عدم جذب این محصولات در بازار یا صادرات آنها برای تولیدکنندگان فاجعه ایجاد می‌شود.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − دو =

کلید مقابل را فعال کنید