کد خبر:102110
پ
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
معاون کنترل گواهی نهال موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر:

پیش بینی تولید ۲۵ میلیون اصله نهال مثمر در سال جاری

معاون کنترل گواهی نهال موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر از پیش بینی تولید ۲۵ میلیون اصله نهال مثمر در سال جاری خبر داد.

معاون کنترل گواهی نهال موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر از پیش بینی تولید ۲۵ میلیون اصله نهال مثمر در سال جاری خبر داد.

 

*** تولید ۲۵ میلیون اصله نهال مثمر در سال جاری

 

به گزارش خبرگزاری روستا، عبدالرضا کاوند ضمن بیان این مطلب افزود:

این میزان تولید نهال مجوزدار نسبت به سال ۹۸ رشد ۷ تا ۸ درصدی را نشان می دهد.

 

معاون کنترل گواهی نهال موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در ادامه افزود:

تاکنون نزدیک به ۱۰ میلیون اصله نهال مثمر که در نهالستان های مجاز در سال جاری تولید شده از سوی این موسسه، شناسه دریافت کرده اند.

فرآیند تهیه شناسه برای نهال های مجاز از نیمه آبان ماه آغاز و تا فروردین سال آینده ادامه دارد.

نهال هایی که در طول دوران رشد در نهالستان های مجاز، توسط کارشناسان موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال یا از سوی کمیته فنی نهال استان های سراسر کشور مورد نظارت، پایش و تایید قرار می گیرند، اجازه الصاق شناسه به آنها داده می شود.

 

*** دریافت مجوز تولید

 

وی با بیان این که نزدیک به ۴۰۰ نهالستان از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال مجوز تولید دریافت کرده اند، اذعان داشت:

سالانه ۱۰ تا ۱۵ درصد به نهالستان های مجاز کشور اضافه و به همین میزان از گردونه تولید خارج می شوند و از این رو در زمینه احداث نهالستان های مجوزدار در کشور به نقطه تعادل رسیده ایم.

 

کاوند با اشاره به این که نهال های تولید شده در نهالستان های مجوزدار از نظر اصالت رقم، سلامت و عدم ابتلا به بیماری های قرنطینه ای تایید شده اند، از متقاضیان و باغداران خواست نهال مورد نیاز خود را فقط از نهالستان های مجاز تهیه کنند.

 

وی در ادامه افزود: خرید نهال از نهالستان های غیر مجاز با ریسک همراه است و باغدار ممکن است برای پنج تا ۱۰ سال خود را گرفتار کند.

 

*** متقاضیان نهال

 

معاون کنترل گواهی نهال موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال گفت:

متقاضیان نهال برای دسترسی به فهرست نهالستان های مجاز کشور می توانند به سایت موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال و یا به سازمان های جهاد کشاورزی و مراکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مراجعه کنند.

 

وی در مورد شرایط جابجای نهال نیز اظهار داشت:

در فصل جابجایی نهال، تنها نهال هایی که دارای مجوز تولید هستند و شناسه و گواهی بهداشت دریافت کرده اند، اجازه جابجایی دارند.

اگر تشخیص داده شود نهالی به بیماری به ویژه بیماری های قرنطینه ای آلوده است، حتما باید توسط کارشناسان قرنطینه معدوم و از جابجایی آن جلوگیری شود.

 

وی از مراکز نیروی انتظامی و پلیس راهور خواست تا در مبادی ورودی و خروجی شهرها بر جابجایی محموله های حاوی نهال با کمک کارشناسان حفظ نباتات و قرنطینه نظارت کنند.

 

*** همکاری مسولان

 

کاوند در همین حال خواستار همکاری مسولان شهرداری ها، تعزیرات حکومتی و دادستانی ها در زمینه مدیریت ساماندهی تولید و توزیع نهال شد و افزود:

افرادی که از مراجع معتبر در تهیه نهال نیستند نباید در مبادی ورودی یا خروجی شهرها مستقر و اقدام به فروش نهال های غیر مجاز کنند و موجب ایجاد مشکلات برای باغبانی کشور شوند.

 

وی درباره زمان جابجایی نهال نیز بیان داشت:

زمان جابجایی نهال به شرایط اقلیمی استان ها بستگی دارد و عموما با نخستین خزان در پاییز و افت درجه حرارت، نهال به خواب می رود و امکان جابجایی آن وجود دارد.

اگر نهال ها بعد از فعال شدن جوانه ها جابجا شوند، درصد افت بالا می رود، بنابراین جابجایی نهال ها پس از رشد جوانه ها ممنوع است.

 

*** نهال های غیر مثمر

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون کنترل گواهی نهال موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر در مورد نهال های غیر مثمر نیز گفت:

هر چند به موجب قانون، وظایف موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در حوزه کنترل و جابجایی نهال های مثمر است، اما با هدف ساماندهی تولید و جابجایی نهال در کشور، به نهال های غیر مثمر نیز توجه داریم.

 

 

خبرنگار: زهرا آقایی

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید