کد خبر:101965
پ
اعلایی مقدم
رئیس سازمان امور عشایر:

تولید گوشت قرمز عشایری ۳۵ هزار تن رشد یافت

رئیس سازمان امور عشایر از رشد ۳۵ هزار تنی تولید گوشت قرمز عشایری خبر داد.

رئیس سازمان امور عشایر از رشد ۳۵ هزار تنی تولید گوشت قرمز عشایری خبر داد.

 

*** رشد تولید گوشت قرمز عشایری

 

به گزارش خبرگزاری روستا، شاهپور علائی‌مقدم در نشست هیئت رئیسه فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی با وزیر جهاد کشاورزی، اظهار داشت:

امروز اجرای برنامه زنجیره تولید گوشت در مناطق عشایری موجب افزایش تولید به میزان ۳۵ هزار تن شده و اکنون به ۲۰۰ هزار تن رسیده است.

عشایر ۲۸ درصد دام سبک و چهار درصد دام سنگین کشور را در اختیار دارند که در مجموع نشان می‌دهد جامعه عشایری سالانه ۹.۷ میلیون راس دام به بازار عرضه می‌کنند.

 

*** تنوع بخشی به مشاغل عشایر

 

وی یکی از سیاست‌های سازمان را تنوع بخشی به مشاغل عشایر دانست و گفت:

سالانه ۲۵۰ هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات به جامعه عشایری اختصاص می‌یابد که حاصل تلاش‌های فراکسیون عشایری و مصوبه‌های مجلس است.

 

*** ایجاد راه عشایری

 

رئیس سازمان امور عشایری با بیان اینکه در حوزه مطالعات کار بزرگی انجام شده و ۶۶ هزار کیلومتر راه عشایری در کشور به ثبت رسیده و افزود:

موضوع اختصاص ردیف ملی به راه‌های عشایری پیگیری و در کمیسیون بودجه مجلس تصویب شده و در کمیسون تلفیق در حال بررسی است.

 

*** کاهش جمعیت عشایری در سرشماری جدید

 

علائی مقدم در ادامه تصریح کرد:

بر اساس سرشماری ثبتی عشایر کوچنده کشور که امسال نتایج آن اعلام شد، ۲۴۶ هزار خانوار با جمعیت بیش از یک میلیون و ۱۰۸ هزار نفر در قالب عشایر درکشور زندگی می‌کنند.

عشایر کشور در ۵۹ درصد سرزمین جغرافیای کشور پراکندگی دارند و ۷۹۰ هزار هکتار از اراضی کشور را در اختیار دارند.

عشایر با غیرت و تعصب به عنوان پدافند غیرعامل نقش بسیار بالایی در دفاع از مرز‌های کشور دارند و سازگاری و انطباق با محیط زیست از خصلت‌های عشایر است.

 

*** سازمان امور عشایر یک سازمان چندوجهی

 

وی در ادامه اضافه کرد:

امروز نتایج و آثار ظرفیت‌هایی که در قانون برنامه ششم برای جامعه عشایری ایجاد شد، مشاهده می‌شود که در چارچوب همان اهداف ترسیم شده برای برقراری عدالت اجتماعی و برخورداری عشایر است.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه سازمان امور عشایر یک سازمان چندوجهی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است، گفت:

امسال ۱۵۳ میلیارد تومان برای تامین آب پایدار عشایر اختصاص یافت و در سال گذشته نیز ۲۴۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده بود که با این اعتبارات در مدت دو سال، ۶۲۵ پروژه تامین آب در مناطق عشایری اجرا شد.

پیش از انقلاب پنج درصد عشایر از آب پایدار برخوردار بودند و پس از انقلاب تا سال ۹۷ حدود ۴۳ درصد برخوردار شدند و در دو سال گذشته این میزان به ۶۳ درصد رسیده است.

 

*** سرمایه اتحادیه دامداران

 

به گزارش خبرگزرای روستا، طبق آمار‌های سازمان امور عشایر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه اتحادیه دامداران متحرک بوده که امروز به بیش از ۳۲ میلیارد تومان رسیده و امسال ۲۷ هزار تن نهاده دامی برای عشایر تهیه و تامین شده است.

همچنین برای حمایت از عشایر، خرید نهاده دامی از تولید کنندگان داخلی، تامین ۷۵ هزار تن جو مورد نیاز عشایر تا پایان سال و صادرات یک میلیون راس دام عشایر در دست پیگیری است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − نه =

کلید مقابل را فعال کنید