کد خبر:101162
پ
کشاورزی
سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی:

ارزآوری ۵.۲ میلیارد دلاری بخش کشاورزی و غذا در ۱۱ ماهه سال ۹۸

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از ارزآوری ۵.۲ میلیارد دلاری بخش کشاورزی و غذا در ۱۱ ماهه سال ۹۸ خبر داد.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از ارزآوری ۵.۲ میلیارد دلاری بخش کشاورزی و غذا در ۱۱ ماهه سال ۹۸ خبر داد.

 

*** ارزآوری ۵.۲ میلیارد دلاری بخش کشاورزی و غذا در ۱۱ ماهه سال ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری روستا، شاهرخ شجری با اعلام این خبر، اظهار داشت:

در ۱۱ ماه نخست امسال، محصولات بخش کشاورزی و غذا با وزن تقریبی شش میلیون و ۳۴۸ هزار تن‌، به ارزش پنج میلیارد و ۲۰۵ میلیون دلار، صادر شده است. همچنین واردات محصولات بخش کشاورزی و غذا با ۲۲ میلیون و ۶۵۹ هزار تن، به ارزش ۱۱ میلیارد و ۶۴۸ میلیون دلار بوده است.

 

*** اقلام عمده صادراتی بخش کشاورزی

 

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی به اقلام عمده صادراتی بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت:
هندوانه با ۷۲۸هزار تن، سیب با ۶۰۶هزار تن، گوجه‌فرنگی تازه با ۴۹۶هزار تن، سیب‌زمینی تازه با ۴۲۲هزار تن، پیاز و موسیر با ۳۷۴هزار تن، پنج محصول مهم از نظر وزنی در صادرات محصولات کشاورزی به شمار می‌روند.
از نظر ارزشی نیز پسته با پوست تازه یا خشک ۶۲۸میلیون دلار، سیب تازه ۳۰۹میلیون دلار، گوجه فرنگی ۲۲۳میلیون دلار، مغز پسته تازه یا خشک ۱۹۴میلیون دلار و هندوانه با ۱۷۲میلیون دلار به عنوان پنج محصول عمده صادراتی در این ۱۱ ماه برای کشور ارزآوری داشته‌اند.
شجری با اشاره به وزن هر یک از زیربخش‌های کشاورزی در صادرات بخش کشاورزی و غذا، افزود:
زیربخش باغی با وزن یک میلیون و ۶۶۶هزار تن، دو میلیارد و ۳۷۵میلیون دلار و زیربخش زراعی با وزن چهار میلیون و ۲۱ هزار تنی، یک میلیارد و ۹۱۷ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته اند.
 

*** صادرات محصولات دام و طیور

 
وی  در ادامه به صادرات محصولات دام و طیور اشاره کرد و گفت:‌
صادرات محصولات دام و طیور با وزن ۵۳۰ هزار تنی، ارزآوری ۶۵۸ میلیون دلاری را به همراه داشته است. همچنین زیربخش شیلات با وزن ۱۱۳ هزار تن، ۲۲۵ میلیون دلار ارزآوری داشته است.
شجری در ادامه بیان داشت:
وزن صادرات زیربخش‌های‌کشاورزی و غذا در مجموع به شش میلیون و ۳۴۸ هزار تن از لحاظ وزنی رسیده است که در حدود پنج میلیارد و ۲۰۵ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته‌اند.
 
*** پنج قلم عمده وارداتی کشور در بخش کشاورزی
 
سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در پایان با اعلام پنج قلم عمده وارداتی بخش‌کشاورزی از لحاظ وزنی تا انتهای بهمن ۱۳۹۸ نیز گفت:
ذرت دامی به میزان هشت میلیون و ۱۳۴ هزار تن، جو به میزان سه میلیون و ۷۶۷ هزار تن، کنجاله سویا به میزان دو میلیون و ۱۴۶ هزار تن، لوبیای سویا به میزان یک میلیون و ۹۷۲ هزار تن و شکر تصفیه نشده به میزان یک میلیون و ۷۴۲ هزار تن وارد کشور شده، اما بیشترین سهم ارزی به‌منظور واردات محصولات موردنیاز و ضروری صنعت‌ کشاورزی به ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۹۸۹ میلیون دلار، برنج نیمه‌سفید یا کامل سفید شده به ارزش یک میلیارد و ۵۵۵ میلیون دلار، جو به ارزش ۹۵۴ میلیون دلار، کنجاله به ارزش ۹۳۲ میلیون دلار و لوبیای سویا به ارزش ۸۵۴ میلیون دلار تعلق یافته است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید