کد خبر:100311
پ
استارت‌آپ‌های روستایی
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور اعلام کرد

تبدیل ۵۰۰ روستای حاشیه‌نشین به شهر/ ۲۱ ملیون نفر از جمعیت کشور روستانشین هستند

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به تبدیل ۵۰۰ روستای حاشیه‌نشین به شهر، میزان جمعیت روستایی کشور را ۲۱ ملیون نفر اعلام کرد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به تبدیل ۵۰۰ روستای حاشیه‌نشین به شهر، میزان جمعیت روستایی کشور را ۲۱ ملیون نفر اعلام کرد.

 

*** اختصاص یک میلیارد و ۵۰۰ میلون دلار برای اشتغال و توسعه پایدار روستایی 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، محمد امید در همایش تبیین و کاربست اسناد برنامه توسعه اقتصادی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اشتغالزایی برای ۳۷۵ روستای این استان، اظهار داشت:

یک میلیارد و ۵۰۰ میلون دلار اعتبار ارزی با تلفیق منابع بانکی برابر ۱۸۰ هزار میلیارد ریال برای تسهیلات اشتغالزایی و توسعه پایدار روستایی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: روستاییان با جذب این تسهیلات می‌توانند تا ۵ سال از منابع مطمئن در حوزه اشتغالزایی و توسعه پایدار بهره‌مند باشند و در حال حاضر نیز ۶۲ هزار آبادی و روستا در ایران وجود دارد که از این تعداد ۳۸ هزار روستا بیشتر از ۲۰ خانوار جمعیت دارد که بیش از ۹۵ درصد جمعیت روستایی کشور را تشکیل می‌دهد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور تصریح کرد: در ۲۴ هزار روستای زیر ۲۰ خانوار ایران تنها ۵ درصد جمعیت کشور سکونت دارد و وضعیت بهداشت، آموزش در این روستاها ۱۰۰ درصد گزارش شده است.

 

*** ۲۱ ملیون نفر از جمعیت کشور روستانشین هستند

 

امید در بخش دیگری از سخنانش، بیان داشت: از ابتدای انقلاب اسلامی ایران تاکنون در روستاهای ایران شاخص گازرسانی به ۸۴ درصد و راه‌های آسفالته به ۸۰ درصد رسیده و همچنین آب و برق ۵۸ هزار روستای کشور تامین شده است.

وی افزود: با وجود تمامی تلاش‌های صورت گرفته، متاسفانه با کاهش نرخ جمعیت و سکونت روستایی کشور روبرو شده‌ایم و جمعیت روستایی ایران در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ۲۱ میلیون نفر برابر ۷۵ درصد جمعیت کشور بوده است.

امید ادامه داد: این در حالی است که جمعیت روستایی کشور هم‌اینک نیز ۲۱ میلیون نفر اما برابر ۲۶ درصد جمعیت ایران است و این آمار نشان می‌دهد در این مدت ظرفیت جدیدی در روستاهای ایران ایجاد نشده است.

 

*** تبدیل ۵۰۰ روستای حاشیه‌نشین به شهر

 

وی در ادامه اظهار داشت: ۳۰ درصد کاهش جمعیت ایران در این مدت مربوط به شهرهایی بوده که تبدیل به شهر شده‌اند و هم‌اینک ۵۰۰ روستای حاشیه شهرهای ایران در نوبت ارتقاء و تبدیل به شهر قرار دارد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور تاکید کرد: در دور دوم اختصاص تسهیلات و منابع بانکی برای اشتغالزایی و توسعه پایدار روستایی به سندهای برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی مانند اسناد برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی ۳۷۵ روستای چهارمحال و بختیاری استناد خواهد شد.

امید به تلاش مسئولان چهارمحال و بختیاری در خصوص جذب منابع اشتغالزایی بانکی اشاره و تصریح کرد: سال گذشته سهم این استان از منابع توسعه روستایی ۴ هزار میلیارد ریال بوده است.

وی یادآور شد: از این مبلغ تاکنون ۳ هزار میلیارد ریال جذب شده و چهارمحال و بختیاری در ردیف ۴ استان برتر کشور قرار گرفته است.

 

*** جزئیات برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی چهارمحال و بختیاری

 

قرار بود اسناد برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی برای ۳۶۵ روستای چهارمحال و بختیاری در مدت ۵ سال تا سال ۱۴۰۰ تکمیل و ارائه شود و این در حالی است که این سند ۲.۵ سال زودتر و برای ۳۷۵ روستا در شهرستان‌های ۱۰ گانه چهارمحال و بختیاری تهیه شد.

چهارمحال و بختیاری نخستین استانی است که اسناد برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی خود را تهیه، تدوین و ارائه کرد.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ چهارمحال و بختیاری ۹۴۷ هزار و ۷۶۳ نفر جمعیت داشته که ۶۴ درصد در شهرها و ۳۶ درصد در روستاهای این استان سکونت دارند.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، این همایش با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی و استانداری چهارمحال و بختیاری و دستگاه های مختلف به منظور بررسی طرحهای اقتصاد مقاومتی و تحقق آن در مجتمع لاله شهرکرد برگزار شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید