کد خبر:97262
پ
تولید و اشتغال بخش کشاورزی
رئیس امور شورای اقتصاد سازمان برنامه و بودجه خبر داد

تامین اعتبار برای ۲۷۰ هزار شغل جدید در مناطق محروم

رئیس امور شورای اقتصاد سازمان برنامه و بودجه از تخصیص ۲۱ هزار میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد ۲۷۰ هزار شغل جدید در مناطق محروم خبر داد.

رئیس امور شورای اقتصاد سازمان برنامه و بودجه از تخصیص ۲۱ هزار میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد ۲۷۰ هزار شغل جدید در مناطق محروم خبر داد.

 

*** میزان تسهیلات در نظر گرفته شده 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، رئیس امور شورای اقتصاد سازمان برنامه و بودجه در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما افزود:

در طرح‌های نیمه تمام صنعتی و با پیشرفت ۶۰ درصد هدف گذاری شده است که برای این کار ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات با یارانه سود ۳۱۸ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

در زیر برنامه بعدی­ ۷ هزار میلیارد تومان در قالب بازسازی و نوسازی و ۹ هزار میلیارد تومان برای سرمایه در گردش پرداخت خواهد شد.

کمک‌های فنی حرفه‌ای نیز برای توسعه خوشه‌ها در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در سازمان برنامه بودجه به گونه‌ای تسهیلات در نظر گرفته شده که ۳ درصد یارانه پرداخت شود البته نیمی از تسهیلات از صندوق توسعه ملی با نرخ ۱۶ درصد تأمین می‌شود.

البته نظام بانکی در این تفاهم نامه منابع را با نرخ ۱۸ درصد درگیر خواهد کرد اما برای منابع محروم که ۱۰ استان را دربر می گیرد ۴ درصد تخفیف نرخ تسهیلات صندوق خواهیم داشت با پرداخت یارانه تسهیلات از سوی دولت تسهیلات در مناطق محروم به ۱۵ درصد و در سایر استان ها با این احتساب به ۱۷ خواهد رسید که با پرداخت سه درصد سود تسهیلات از جانب دولت تسهیلات در مناطق محروم به ۱۲ درصد و در سایر استان‌ها به ۱۴ درصد می‌رسد.

 

***  معاف کردن فعالین اقتصادی

 

رئیس امور شورای اقتصاد سازمان برنامه و بودجه گفت: تأمین اعتبار مناطق محروم از صندوق توسعه ملی، بانک‌ها مشخص است و منابع دولت از محل منابع پیش بینی شده در بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ تأمین خواهد شد که سه هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.­

برمکی گفت: هر فعال اقتصادی بخش خصوصی طبق اصول اولیه اقتصادی طرح را بررسی می‌کند و سناریوهای مختلف و روش‌های مشخص اقتصادی ارائه می‌کند.

وی گفت: بانک مرکزی می‌تواند با سیاست‌های پولی مشخص نقدینگی را مدیریت کند.

معاف کردن فعالین اقتصادی، تامین بودجه را به مشکل می‌اندازد بنابراین در عمده طرح‌های سرمایه گذاری اگر از منابع داخلی بیشتری استفاده شود سودآور‌تر خواهد بود.

 

***  رایزنی‌ها با بخش خصوصی

 

وی در ادامه درباره رایزنی‌ها با بخش خصوصی گفت: در شرایط موجود با بخش خصوصی رایزنی مستقیم نداشته‌ایم اما در وزارت صمت با بخش خصوصی رایزنی‌ها انجام شده است.­

سعید زرندی­ معاون طرح و برنامه وزارت صمت با حضور در برنامه تیتر امشب گفت: با هماهنگی وزارت صمت و سازمان مدریت برنامه ریزی کشور­ معادل ۲۱ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی، ده هزار میلیاد تومان از منابع بانک‌ها و هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات یارانه ای سود در اختیار واحدهای صنعتی، معدنی و صنوف تولیدی قرار می‌گیرد.

 

*** طرح‌های نیمه تمام 

 

وی افزود: دغدغه اصلی ما طرح‌های نیمه تمام است که در این طرح مورد توجه قرار گرفته است.

توسعه واحد‌ها و بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی و تأمین سرمایه درگردش در این طرح‌ها و کمک‌های فنی اعتباری برای توسعه خوشه‌های صنعتی اولویت سنجی شده است.

وی با اشاره به تأمین  اعتبار در مناطق محروم گفت: چند منبع مالی برای حوزه صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۷ درنظرگرفته شده که در واحدهای تولیدی با رویکرد منابع و سرمایه در گردش دیده شده است.

اولویت‌های مشخص شده به استان‌ها ابلاغ شده است ولی در طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت ۶۰ درصد به بالا اولویت قرار گرفته شده که وارد چرخه تولید شود.

از این میان این طرح‌ها نیز ۱۵۰ طرح به عنوان طرح ملی در نظر گرفته شده که مورد توجه قرار گیرد.­

 

*** منابع وزارت صمت از منابع بانک

 

زرندی در ادامه گفت: نکته مهم این است که باید نگاه به موضوع منابع مالی متفاوت شود که در دو سال گذشته نیز دفتری با این عنوان در وزارتخانه شکل گرفته است.

بالغ بر ۸۰ درصد منابع وزارت صمت از منابع بانک است.

وقتی مشاهده می‌شود که نقدینگی زیادی در دست مردم است می‌توان با استفاده از مدل‌های تشویقی فضای جدیدی برای جذب سرمایه‌ها استفاده کرد.­

وی در خصوص تأمین  اعتبار در مناطق محروم گفت: روش‌های جدید که مهمترین رکن آن بورس است می‌تواند به عنوان تامین مالی استفاده شود.

زرندی گفت: با نگاه فراتر می‌توان از سرمایه‌های مردم در بخش تولید استفاده بهینه کرد.

استراتژی جدید رابطه با بورس برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام صنعتی است.

وی گفت: ما باید در حوزه صنعت و معدن در تولید به سمت شرکت دادن سرمایه‌های مردمی پیش برویم که این کار به تفکیک برای استان‌ها مشخص شده است.

 

*** حفظ اشتغال با تشویق واحدهای تولیدی

 

زرندی گفت: برای حفظ اشتغال می‌توان با تشویق واحدهای تولیدی برای ادامه کار با استفاده از سرمایه در گردش و پرداخت یارانه استفاده کرد و از سرمایه گذاران درخواست کرد که از سرمایه‌های کشور استفاده شود.

نکته مهم در سیاست گذاری‌ها این است که تولید باید با بازار تقاضا عجین شود و با نگاه بازار تقاضا اولویت‌ها بازنگری شود.

سرعت در سرمایه گذاری‌ها باید با منطق پیش برود و با نگاه جدید از تولید حمایت کرد.­

 

*** سود تسهیلات در مناطق محروم

 

وی با در نظر گرفتن تأمین اعتبار در مناطق محروم گفت: متناسب با منابع در نظر گرفته شده برای ۱۰۰۰ میلیارد تومان توانسته‌ایم سود تسهیلات در مناطق محروم را به ۱۲ درصد و در سایر مناطق به ۱۴ درصد برسانیم.

وزارت صمت در یک دوره کوتاه مدت با برنامه ریزی به تولید کمک کرده است.

 عضو اتاق بازرگانی درباره اولویت بندی ایجاد ۲۷۰ هزار شغل در بخش خصوصی گفت:

یکی از مشکلات ما در کشور حجم نقدینگی در دست مردم است که صندوق توسعه ملی و بانک‌ها در تأمین منابع مشکل دارند.

 

*** نقدینگی در دست مردم

 

بهرام شکوری افزود: برای سوق دادن ۱۶۰۲ هزار میلیارد نقدینگی در دست مردم به سمت مردم با تدبیر قوانین می‌توان برای جذب سرمایه برنامه ریزی کرد تا هم تولید ساماندهی شود هم اشتغال را در منطق محروم ایجاد کند.

وی گفت: در کشور ما اگر کسی بخواهد با صد درصد سرمایه گذاری خود ایجاد اشتغال کند نه تنها تشویق نمی‌شود بلکه تنبیه می‌شود بنابراین برای رفع این نقص می توان ۷۰ درصد از هزینه‌ها را با نرخ بهره روز بانک تأمین کرد.

فعالین اقتصادی در سال‌های قبل از اوراق مشارکت استفاده می‌کردند و بعنوان وثیقه در بانک استفاده می‌کردند تا بتوانند با استفاده از ۱۵ درصد سود ۱۸ درصد سود تسهیلات را پرداخت کنند که با این محاسبه مشخص می‌شود ۲/۵ درصد ضرر می‌کردند.­

 

*** متولی توسعه و صادرات

 

شکوری گفت: متولی توسعه و صادرات وزارت صمت است اما بیشتر سازمان‌ها تولید اشتغال را  خصوصا در مناطق محروم هدف قرار می‌دهند و با قوانین خود می‌توانند این بخش را تحت تأثیر قرار دهند.

وی گفت: جهت دادن نقدینگی به سمت تولید مهم است.

پیشنهاد می‌شود اگر تمام نقدینگی‌ها به سمت تولید هدایت شود از مالیات معاف شود تا انگیزه و جذابیت برای تولید بیشتر شود.

شکوری گفت: برای فعال کردن حوزه صادرات یکی از بخش‌ها حمل و نقل است که با تکمیل زیرساخت‌ها دولت می‌تواند کمک کند.

فعالین اقتصادی بیشتر اوقات مشکل نقدینگی دارد بنابراین دولت می‌تواند با رفع موانع در راه اندازی طرح‌ها و تأمین اعتبار در مناطق محروم کمک کند.

دولت می‌تواند به فعال اقتصادی در پرداخت ارزش افزوده زمان بدهد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، عضو اتاق بازرگانی در پایان گفت: اگر ساختار‌ها و رویکردها تغییر نکند به ایجاد اشتغال در مناطق محروم کمک نخواهد شد بنابراین برای توسعه و حفظ و ایجاد اشتغال نیاز به رویکردهای جدید و تغییر ساختارها­ داریم.­

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید