کد خبر:93584
پ
زرگر
در پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر انجام شد:

بازدید معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری از غرفه خبرگزاری روستا

معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی در بازدید از غرفه خبرگزاری روستا در پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر، این خبرگزاری را عامل افزایش مطالبه‌گری جوامع روستایی و تغییر رفتار و نگرش مدیران و مسئولان کشور نسبت به روستاها دانست.

معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی در بازدید از غرفه خبرگزاری روستا در پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر، این خبرگزاری را عامل افزایش مطالبه‌گری جوامع روستایی و تغییر رفتار و نگرش مدیران و مسئولان کشور نسبت به روستاها دانست.

 

*** بازدید زرگر از غرفه خبرگزاری روستا

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی در بازدید از غرفه خبرگزاری روستا در پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر، اظهار داشت:

در طی شش هفت دهه اخیر، تلفیق فناوری با ظرفیت جوامع محلی منجر به پایداری جمعیت‌های محلی شده است و در هر ۱۰ سال، چیزی در حدود ۲ الی ۳ درصد جابجایی در کشورهای صنعتی داریم.

به دلیل اینکه کل زنجیره اقتصاد در داخل روستا شکل گرفته است و منافع زنجیره به جوامع محلی بر می‌گردد، بنگاه‌داری به شکل نوین در این عرصه‌ها جاری است و محصولات تولیدی و خدمات قابل ارائه فنی مهندسی و تحقیقاتی این کارگاه‌ها در روستاهای کشورهای صنعتی قابل رقابت با همه دنیا است و نقش موثری در تولید ناخالص کشورشان دارند و حجم قابل توجهی از اقتصاد کشورشان را اداره می‌کنند.

 

*** تلفیق فناوری با ظرفیت جوامع محلی

 

ناصر زرگر ادامه کرد: اما در کشور ما به دلیل عدم تلفیق فناوری با ظرفیت جوامع محلی، در نهایت باعث شد روستاها ضعیف شود

وی در ادامه افزود: از تامین نهاده تا بسته‌بندی، فرآوری، فروش، صادرات و خدمات مختلف مهندسی، فناوری، تحقیقاتی و آزمایشگاهی در نظام شهری شکل گرفته و متاسفانه منافع زنجیره در ایران به جوامع محلی بر نمی‌گردد.

 

زرگر با اشاره به عدم توازن ۴۰ درصدی در درآمد روستاییان و شهرنشینان، افزود:

جامعه محلی در حوزه‌های علمی، ادراکی، تخصصی و فنی دارای ضعف جدی نسبت به جامعه شهری است و چون فرایندهای که در زنجیره وجود دارد، روستاییان تجربه نکردند، بنابراین درآمدشان نسبت به جوامع شهری پایین آمده است و حتی شاهد هستیم در برخی از استان‌ها بالای ۸۰ درصد عدم توازن وجود دارد.

 

 

 

 

*** ایجاد خودباوری در روستاها

 

 

معاون برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی ادامه داد:

کیفیت زندگی پایین باعث شده است که در جوامع شهری و علی الخصوص رسانه‌های موجود درشهر شاهد وجود نگاه‌های تحقیرآمیز به روستاها باشیم.

بنابراین به این نتیجه رسیدیم که برای توسعه کارآفرینی جوامع محلی، بایستی به دنبال ایجاد اعتماد به نفس و خودباوری در میان روستاییان و عشایر باشیم.

 

 

*** ۵ سال برگزاری همایش روز ملی روستا و عشایر

 

 

وی با اشاره به برگزاری ۵ سال همایش روز ملی روستا و عشایر، اظهار داشت:

همایش‌های اول تا چهارم در محل سالن اجلاس سران برگزار شد و بیش از ۱۳۰۰ نفر از دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاها دعوت شدند و تقریبا در اکثر همایش‌ها رئیس‌جمهور و وزرا حضور داشتند.

 

*** هدف از برگزاری همایش روز ملی روستا و عشایر

 

 

ناصر زرگر، هدف از برگزاری همایش را ایجاد اعتماد به نفس و خودباوری و به تبع آن توسعه کارآفرینی و خلاقیت در جوامع محلی دانست و افزود:

نمایشگاه امسال از این نظر با سال‌های گذشته متفاوت است که نتیجه سه سال کار در حوزه اشتغال و اقتصاد را به نمایش گذاشتیم؛ نمایندگانی از همه استان‌ها در اینجا حضور پیدا کردند و محصولات منتخبان بیش از ۴۰۰ واحد اشتغال روستایی به معرض نمایش گذاشته شد و قرارداد بیش از چند هزار واحد نیز منعقد گردید.

 

زرگر در ادامه با اشاره اجرای ۱۷ هزار طرح اقتصادی در حوزه زنان روستایی، همایش امسال را نمایش به فعلیت رسیدن ظرفیت‌های جوامع محلی ایران دانست.

 

 

*** توجه به میراث ناملموس

 

 

وی با اشاره به توجه ویژه معاونت توسعه روستایی به میراث ناملموس، گفت:

کشور ایران دارای تاریخ کهن است و از فناوریهای بومی در رسته و رشته‌های متخلف زندگی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی برخوردار است و این‌ها می‌تواند پایه جذب گردشگر در داخل و خارج از کشور باشد.

زرگر گفت: در حوزه اشتغال روستایی، تسهیلات به طرح‌هایی که در زمینه میراث ناملموس هستند از جمله پوشش‌های روستایی، توسعه و شناخت ظرفیت‌های ورزشی روستاهای ایران، شناخت انواع غذاهای روستایی و شناخت معماری و المان‌های بومی ایران، نیز داده شده است.

 

 

*** فعالیت خبرگزاری روستا مصداق آیه ۲۵ سوره حدید

 

 

خبرگزاری یکی از مهم ترین مولفه‌هایی است که می ‌تواند بازوی قدرتمند توسعه اقتصادی باشد که خوشبختانه خبرگزاری روستا توانسته است بخوبی این نقش را ایفا کند و این خبرگزاری با تدبیر و مدیریت مناسب و با همکاری رابطین رسانه‌ای خود در استان‌ها، شهرها و روستاهای سراسر کشور، صدای گویای روستاییان و عشایر سراسر کشور بوده است.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی در پایان خاطرنشان کرد:

این خبرگزاری همچنین توانسته است میزان مطالبه‌گری جوامع روستایی را بالا برده و سبب تغییر رفتار و نگرش مدیران کشور نمایندگان مجلس و قوای مختلف کشور نسبت به روستاها شود و این نگرشی که این خبرگزاری دارد تحقق این آیه از قران است:

 

لَقَد أَرسَلنا رُسُلَنا بِالبَیِّناتِ وَأَنزَلنا مَعَهُمُ الکِتابَ وَالمیزانَ لِیَقومَ النّاسُ بِالقِسطِ ۖ وَأَنزَلنَا الحَدیدَ فیهِ بَأسٌ شَدیدٌ وَمَنافِعُ لِلنّاسِ وَلِیَعلَمَ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ وَرُسُلَهُ بِالغَیبِ ۚ إِنَّ اللَّهَ قَوِیٌّ عَزیزٌ

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
دیدگاه کاربران ۲ دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید