کد خبر:65803
پ
اشتغال، اولویت دولت در سال جدید؛

اعتبار ۱۲ هزار میلیاردی برای اشتغال روستایی

وزیر کار از تبدیل ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار به شغل در روستا‌های کشور در نیمه اول سال ۹۷ خبر داد.

وزیر کار از تبدیل ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار به شغل در روستا‌های کشور در نیمه اول سال ۹۷ خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا، علی ربیعی با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال اولویت اول دولت در سال جدید است، افزود: متوسط اختصاص اعتبار برای ایجاد شغل در روستاها ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان است.

وی گفت: اسفند سال گذشته برنامه مرتبط با رشته فناوری و ارتباطات و اطلاعات را ارائه کردیم، امسال نیز رشته کشاورزی، ایرانگردی و صنایع دستی برنامه ریزی خواهد شد که این رشته‌ها در جهت ایجاد شغل خواهند بود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد شغل در صنعت کفش، پوشاک و لوازم خانگی در سال ۹۷ را دارای جهشی قابل توجه دانست و افزود: ما در صنعت پوشاک، امسال ۵۰۰ هزار شغل جدید ایجاد خواهیم کرد.

ربیعی با اشاره به اینکه سال ۹۷ در بخش موانع کسب و کار رسته ای، برنامه ریزی مناسبی شده است، ادامه داد: ما در صنعت نساجی و کنده کاری هم اکنون ۲۰۰ هزار زمینه شغلی داریم.

وی گفت: تغییر ذائقه شهرنشین‌ها به خرید کالایی که دارای نام و نشان معروف باشد به عاملی برای افتخار تبدیل شده که این رویه باید تغییر بکند؛ ما باید عرق ملی به تولیدات داخلی خود داشته باشیم.

ربیعی افزود: ما در سال‌های گذشته سیاست جایگزینی واردات را عملیاتی کرده ایم در دوره‌ای هم توسعه صادرات را انجام داده ایم، اما باید به فکر سیاست ترکیبی باشیم تا با ایجاد یک اجماع عمومی از این سیاست‌ها بتوان به نتیجه مناسب رسید.

***خرید کالای ایرانی

چرخش پول در داخل و خرید کالای ایرانی مانع از تبدیل ریال به دلار و خروج آن از کشور می شود و کاهش فقر را به دنبال دارد.

.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مصرف تولیدات داخلی را سبب کاهش فقر و افزایش رفاه در کشور دانست و افزود: چرخش پول در داخل کشور و خرید کالای ایرانی و گرایش مردم به این سمت می‌تواند مانع از تبدیل پول به دلار و خروج آن از کشور شود که این رویه، کاهش فقر را به دنبال دارد.

ربیعی مقابله با قاچاق کالا را بسیار ضروری دانست و گفت: تغییر ذائقه شهرنشین‌ها به خرید کالایی که دارای نام و نشان معروف باشد به عاملی برای افتخار تبدیل شده که این رویه باید تغییر بکند همانگونه که بطور مثال در سنگاپور از سال ۱۹۵۰ جنبشی اجتماعی برای خرید کالای داخلی اتفاق افتاد ما نیز باید عرق ملی به تولیدات داخلی خود داشته باشیم.

به نظر خیلی‌ها افزایش ۲۰ درصدی دستمزد سبب بالا رفتن هزینه کارفرمایی می‌شود در حالی که به نظر من این اتفاق سبب افزایش خرید کالای ایرانی خواهد شد.

وی با اشاره به تولید برخی از کالاهای دارای برندهای معروف خارجی در ایران ادامه داد: ما علاوه بر بازار ۸۰ میلیونی کشور خود بازار ۴۰۰ میلیونی منطقه را داریم که اگر بتوانیم در پوشاک، صادرات داشته باشیم در بحث اشتغال می‌توانیم به عددی قابل توجه برسیم.

ربیعی با اشاره به مخالفت‌های انجام شده با افزایش ۲۰ درصدی دستمزد گفت: به نظر خیلی‌ها این افزایش دستمزد سبب بالا رفتن هزینه کارفرمایی می‌شود در حالی که به نظر من این اتفاق سبب افزایش خرید کالای ایرانی خواهد شد که این چرخه در نهایت به کارفرما کمک می‌کند.

انتهای پیام///

 

منبع
سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید